Tanıtım Sayfasında İçerik ve Görsel Seçimi

Kreş ve Anaokullarımızın web sitesine ve tanıtım sayfalarına ekleyeceğimiz yazı, makale ve görsellerin seçimi hakkında önemli bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki web sitemizde Kreş, Anaokulu ve Özel okulların yoğun olduğu Büyükşehir kapsamındaki iller değil tüm Türkiye’nin kreş, anaokulu, etüt merkezi ve özel okulların tanıtımı yapılmaktadır.
Ülkemizde kreş ve anaokulları sayısı her geçen gün artmakta, anne ve babalara çocukları için tercih edebilecekleri kreş ve anaokulları için çok fazla alternatifler ortaya çıkmaktadır. Kreş ve anaokulları arasında adeta bir yarış ortamı oluşmuştur. Bu yarışta ön sırada yer almak ve velilerin tercih ettiği bir kreş olmak için diğerlerinden farklılaşmak kaçınılmazdır.
Ancak siz ne kadar farklı olursanız olun, tanıtımınızı bilimsel kriterler çerçevesinde yapmadığınız takdirde hedef kitlenize ulaşmada sıkıntılar yaşarsınız. Bu nedenle hem kendi web sitenizde, hem de kreş dünyası sitesinde size ayrılan sayfada yapacağınız tanıtımlarda aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önem arz etmektedir.
1. Kreş “Hakkında” yazınız ve aktivitelerinizi detaylı bir şekilde açıklayınız.
Tanıtım sayfanız hem görsellik hem de içerik olarak hedef kitlenizi tatmin edici seviyede olmalıdır. Çünkü değerli velilerimiz en değerli varlıkları olan çocuklarını sizlere emanet etmeden önce, kreş ve anaokulu ile ilgili en ufak bir detayı dahi göz ardı etmeyeceklerdir. Ayrıca kreşler sadece anne ve babalar tarafından değil google, yandeks, yahoo gibi arama motorları tarafından da takip edilmektedirler. Arama motorunda değeriniz ne kadar yüksek ise aramalarda diğer kreş ve anaokullarının önüne geçersiniz, sayfaların ilk sıralarında yer alırsınız.
Bütün bunlar kreş ve anaokulunuzun tanıtımı için yeterli bir sebep ise;
Mutlaka kreş hakkında yazınızı ve aktivitelerinizi detaylı olarak metin içerikli olacak şekilde açıklayınız. Metin içerikli olmadığı takdirde arama motorları resim içerisindeki mesajları okumayacaktır.
“Hakkımızda” yazınızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri bir örnekle açıklamak istiyorum.
Kreş “hakkında” yazısını hazırlarken bir kreş yetkilisi “0-6 yaş grubuna hizmet vermekteyiz” şeklinde yazarken, diğer bir kreş yetkilisinin “yeni doğan, 1-2 yaş bebek grubu, 2-4 yaş oyun grubu ve 4-6 yaş okul öncesine hizmet vermekteyiz” şeklinde yazdığını varsayalım. İlk bakışta ikisi de 0-6 yaş grubuna hizmet verdiği anlaşılmaktadır. Ancak bir anne arama motorunda “4-6 yaş okul öncesi” şeklinde arama yaptırdığında ikinci kreş ilk sayfalarda çıkacaktır. Çok küçük bir detayla diğer kreş ön plana çıkacaktır. Arama motorlarındaki ön plana çıkmadaki başarı detaylarda gizlidir. Bu nedenle kreş “Hakkında” yazınızı hazırlarken kendinizi çocuğuna kreş ve anaokulu arayan anne ve babaların yerine koyun. Ben anne ve baba olsam kreş ararken nelere dikkat ederim, kreş seçerken hangi kriterler önemlidir, bunları hangi kelime grupları ile aratırım.
2. Web sitenizde veya sayfamızda kreş ve anaokulu tanıtımında hangi görselleri koymalıyım?
Web sitemizde kreş ve anaokulu yetkililerine sınırsız resim yükleme ve (1) bir adet videolu tanıtım hakkı verilmiştir. Peki, bunları nasıl aktif olarak kullanabilirim. Resimler de içerikler gibi çok önemlidir. Resimler anne ve babaların ilk algılarını oluşturur, yüklediğiniz bir resim ile çok güzel olan kreşinizi farkında olmadan kalitesiz bir kreş olarak tanıtabilirsiniz.
Çok resim eklemek, çok iyi sonuç alacağınız anlamına gelmez.
Resimlerin de içerikler gibi özenle seçilmesi gerekmektedir. Çünkü ilk izlenimler çok önemlidir. Siz her ne kadar tavsiye edilen lüks, hijyenik, eğitim kalitesi yüksek, geniş oyun alanlarına sahip olursanız olun, veliler sizi web sitenizle ve tanıtım sayfanızda özleştirir. Çok kaliteli bir okul, kötü bir web sitesi ve tanıtımıyla çok değer kaybedebilir.
Web siteleri kreş ve anaokullarının veliye ilk yansımalarıdır. Görsellerde mutlaka renk, ışık ve sadeliğe dikkat edilmelidir. Kreş ve anaokulunuzun tanıtımını yaparken sitemize koyacağınız resim sayısını ben anne ve baba olsam kreşin hangi bölümlerini görmek isterim sorusunun cevabı kadar belirleyiniz. Mutfak, yemekhane, oyun alanları, dış görünüş, aktivite salonları ile eğitim sisteminizi yansıtan resimler akla ilk gelenlerdir.
Biz sizin için varız, kreş ve anaokullarınızın en iyi seviyede tanıtımını yapmak ve değerli velilerimizin de kendi çocukları için en iyi seçimi yapmaları için buradayız. Görüş ve önerilerinize her zaman açığız talep ve önerilerinizi bilgi@kresdünyası.com adresine göndermenizi rica ediyoruz.
Saygılarımla
Kreş Dünyası İletişim Uzmanı